David Lynch: ‘Netflix projemi reddetti’

Yönetmen David Lynch, kendisinin ilk uzun metrajlı animasyon filmi olacak olan “Snootworld”ün Netflix tarafından reddedildiğini açıkladı.

“Twin Peaks”, “Blue Velvet”, “Mulholland Drive” ve “Lost Highway” gibi yapımların yönetmeni Lynch, uzun zamandır beklenen yeni filmi hakkında Deadline’a konuştu.

Filmi “The Nightmare Before Christmas” ve “The Addams Family”nin senaristi Caroline Thompson ile birlikte yazan Lynch, 3 perdeden oluşan filmin 2. perdesini kaleme aldı. Lynch, filmin 21 yıllık bir süreçten geçtiğini ekledi.

Lynch, filmin öyküsü hakkında şunları söyledi:

“Bu hikayeyi seviyorum. Bu, hem çocukların hem de yetişkinlerin takdir edebileceği nitelikte bir öykü. Hiçbir zaman düz bir animasyon yapmadım fakat günümüzün bilgisayarları sayesinde muhteşem şeyler yapmak mümkün.”

NETFLİX’İN REDDİNE İLİŞKİN KONUŞTU

Netflix’in projeyi reddetmesine ilişkin konuşan Lynch, projenin büyük olasılıkla “eski moda masalların günümüzde kalitesiz bulunması” nedeniyle reddedildiğini söyledi.

Projenin ortaya çıkışı ve Netflix’le yaşanan sürece değinen Lynch, şunları söyledi:

“Snoots’u [Snootworld] ne zaman düşünmeye başladım bilmiyorum ama Snoots’un çizimlerini yapmaya başlamıştım. Bir süre sonra ortaya bir hikaye çıkmaya başladı. Caroline [Thompson] ile bir araya geldik ve bir senaryo üzerinde çalıştık. Kısa süre önce birisinin bu işin arkasında durmak isteyebileceğini düşündüm, bu yüzden son birkaç ayda bunu Netflix‘e sundum fakat projeyi reddettiler.”

‘ESKİ MODA MASALLAR GÜNÜMÜZDE KALİTESİZ BULUNUYOR’

Lynch, “Snootworld’ biraz eski moda bir hikaye ve günümüzdeki animasyon anlayışı ağırlıklı olarak yüzeysel şakalarla ilgili. Eski moda masallar günümüzde kalitesiz bulunuyor. Görünüşe göre insanlar bunları görmek istemiyor. Artık farklı bir dünya var ve bir şeylere ‘hayır’ demek, ‘evet’ demekten daha kolay” ifadelerini kullandı.

‘HİKAYENİN TUHAFLIĞI NEFES KESİCİ’

Filmi Lynch ile birlikte yazan Thompson, Deadline‘a verdiği röportajda Snootworld‘ü “çılgın” ve “kaotik” kelimeleriyle tanımladı, ve şöyle konuştu:

“Hikayenin bu kadar tuhaf olması nefes kesici. Snoot’lar, sekiz yaşında ritüel-vari bir dönüşüm yaşayan, bu dönemde küçülen ve korunmaları için bir yıllığına uzaklara gönderilen minik yaratıklardır. Hikayenin kahramanı Snoot, bir halının içinde kaybolunca ailesi onu bulamaz ve böylelikle karakterler çılgın, muhteşem bir dünyaya giriş yaparlar.”

LYNCH’İN KIZI PROJENİN YÖNETMENLİĞİNİ ÜSTLENMEYİ REDDETTİ

Lynch, Deadline’a yaptığı açıklamada aynı zamanda “American Horror Story”nin de yönetmeni olan kızı Jennfier Lynch‘in de “Snootworld”ün yönetmenliğini üstlenmeyi reddettiğini söyledi.

Kızının “kendisini bekleyen çok şey olduğunu, dolayısıyla David Lynch‘in kendisinin veya başka birisinin bu yapımın yönetmenliğini üstlenmesinin daha iyi olacağını düşündüğünü” belirtti.

FİNANSAL DESTEK ARIYOR

Lynch, yönetmenlik yapıp yapmayacağı konusunda sessiz kaldığı bu uzun metrajlı film için hala finansal destek arıyor. Lynch, “Inland Empire”dan bu yana bir film yönetmedi ancak 2017’de bir yeniden canlanma niteliği taşıyan “Twin Peaks: The Return” dizisinin yönetmenliğini üstlendi.

Lynch, şimdilik “Snootworld”ün yapımcılığını üstlenmeyi planlıyor.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir